European Medalsits

European Cup for Clubs

Singles 2016-18

Triples

Precision Shooting

EuroCup

2019 - Saint-Yrieix-sur-Charente, France

1. FRANCE

Lyon Canuts

2. MONACO

CB Monégasque

3. LUXEMBOURG

BP Riganeli

3. ITALY

A.S. Bocciofila Valle Maria


2018 - Saint-Yrieix-sur-Charente, France

1. FRANCE

C.A.S.E. Nice

2. BELGIUM

PC Pachy Waterloo

3. SWITZERLAND

Le Leman Pétanque

3. ITALY

San Giacomo


2017 - Gersweiler, Germany

1. FRANCE

ABC Draguignan

2. MONACO

CB Monégasque

3. BELGIUM

PC Pachy Waterloo

3. ITALY

S.B. Luigi Biarese


2016 - Borås, Sweden

1. BELGIUM

PC Pachy Waterloo

2. FRANCE

Metz Rond Pétanque

3. DENMARK

Boule Hedebo/KIF

3. SWITZERLAND

Le Leman Pétanque


2015 - Belvaux-Metzerlach, Luxembourg

1. ITALY

A.S. Bocciofila Taggese

2. FRANCE

Metz Ronde Pétanque

3. LUXEMBOURG

Riganelli-Esch

3. MONACO

CB Monégasque


2014 - Belvaux-Metzerlach, Luxembourg

1. ITALY

A.S. Bocciofila Taggese

2. MONACO

CB Monégasque

3. FRANCE

Metz Ronde Pétanque

3. GERMANY

Boule Club Tromm


2013 - Nieuwegein, Netherlands

1. FRANCE

Metz Ronde Pétanque

2. ITALY

BC Bocciofila Taggese

3. BELGIUM

PC Joli-Bois Buxelles


2012 - Rastatt, Germany

1. FRANCE

RP Metz

2. ITALY

BC Bocciofila Taggese

3. BELGIUM

PC Joli-Bois Buxelles


2011 - Luxembourg

1. MONACO

CB Monégasque

2. FRANCE

D.U.C. Nice

3. BELGIUM

PC Joli-Bois Buxelles


2010 - Nice, France

1. FRANCE

D.U.C. Nice

2. FRANCE

CMO Bassens

3. MONACO

CB Monégasque


2009 - Nice, France

1. FRANCE

D.U.C. Nice

2. FRANCE

Marias Montluçon

3. ITALY

Bocciofila Valle Maira


2008 - Genoa, Switzerland

1. FRANCE

D.U.C. Nice

2. BELGIUM

PC Auderghem St-Anne Bruxelles

3. SWEDEN

Coccinelle PC Malmö


2007 - Rastatt, Germany

1. ITALY

ANPI Molassana-Casellese

2. BELGIUM

PC Auderghem St-Anne Bruxelles

3. GERMANY

PC Viernheim


2006 - Lons-le-Saunier, France

1. BELGIUM

PC Joli-Bois Buxelles

2. FRANCE

Star Master Barbizon

3. FRANCE

D.U.C. Nice


2005 - Nice, France

1. FRANCE

Star Masters Barbizon

2. FRANCE

D.U.C. Nice

3. BELGIUM

PC Joli-Bois Buxelles


2004 - Rastatt, Germany

1. FRANCE

D.U.C. Nice

2. BELGIUM

PC Auderghem St-Anne Bruxelles

3. ITALY

S.B. Valle Maira Dronero


2003 - Montpellier, France

1. FRANCE

Grp Nicollin Montpellier

2. FRANCE

Marias Montluçon

3. SWEDEN

Ekeby Boulesöllskap


2002 - Montpellier, France

1. FRANCE

Grp Nicollin Montpellier

2. ITALY

SB Valle Maira Dronero

3. SWITZERLAND

Le Pétanque Génevoise


2001 - Brussels, Belgium

1. FRANCE

Grp Nicollin Montpellier

2. BELGIUM

PC Elite Bruxelles

3. GERMANY

PC Viernheim


2000 - Geneva, Switzerland

1. BELGIUM

PC Elite Bruxelles

2. SWITZERLAND

Le Pétanque Génevoise

3. SWEDEN

K Rövarekelan


1999 - Geneva, Switzerland

1. SWITZERLAND

La Pétanque Génevoise

2. SWEDEN

Lindome BK

3. GERMANY

Düsseldorf sur Place

3. DENMARK

Odense PK


1998 - Copenhagen, Denmark

1. SWEDEN

Nobel Pétanque Malmö

2. DENMARK

Hvidovre Pétanque Klub

3. FINLAND

Helsinki Boule

3. GREAT BRITAIN

Gravesend RFC


Top

FedCup

2019 - Saint-Yrieix-sur-Charente, France

1. BELGIUM

Pachy P.C. Waterloo

2. POLAND

OKS Sokół Wrocław

3. GERMANY

Boulefreunde Malsch e.V.

3. FINLAND

PSC Järvenpää


2018 - Saint-Yrieix-sur-Charente, France

1. NETHERLANDS

Cdp Les Cailloux

2. FINLAND

Helsingin BY

3. GERMANY

Bouleverein Ibbenbûren

3. NORWAY

Groruddalen PK


Top

Singles - Women

2018 - Savigliano, Spain

1. FRANCE

Sandrine Herlem

2. POLAND

Katarzyna Blasiak

3. SWEDEN

Charlotta Larsson

3. DENMARK

Mia Carlsson


2016 - Halmstad, Sweden

1. SPAIN

Yolanda Matarranz

2. SWEDEN

Jessica Johansson

3. BELGIUM

Natachsa Kazmierczak 

3. POLAND

Katarzyna Blasiak


Top

Singles - Men

2018 - Savigliano, Spain

1. ITALY

Diego Rizzi

2. FRANCE

Henri Lacroix

3. GERMANY

Manuel Stokosch

3. SWEDEN

Ali Abdi Aden


2016 - Halmstad, Sweden

1. FRANCE

Henri Lacroix

2. SWITZERLAND

Patrick Emile

3. GERMANY

Raphael Gharany

3. SWEDEN

Rickard Nilsson


Top

Junior Triples

2018 - El Ejido, Spain

1. MONACO

Jean-Philippe Buche,

Louis Marsille,

Lucas Parisot,

Enzo Perez

2. FRANCE

Joe Casale,

Jacques Dubois,

Jeremy Gelin,

Marius Baloge

3. SPAIN

Juan Jose Porras González,

Jesús Antonio Escacho Alarcón,

Ismael Vázquez Mohamed,

Antonio Jiménez Font

3. BELGIUM

Tristan Alexandre,

Jérôme Creyelman,

Luka Grolet,

Ugo Steennot


2016 - Monaco

1. FRANCE

Théo Ballière,

Delson Boulanger,

Lucas Desport,

Tyson Molinas

2. BELGIUM

Nicky Kockx,

Giuseppe Lombardo,

Tristan Alexandre,

Jerome Creyelman

3. SPAIN

Aaron Axel Huertas,

Cristian Carrillo,

Eric Gamez,

J. Alberto Andreu

3. ITALY

Andrea Chiapello,

Maicol Rinaudo,

Davide Addario,

Jacopo Gardelle


2014 - Bassens, France

1. FRANCE

Joseph Molinas,

David Doerr,

Maxime James,

Dylan Djoukitch

2. LUXEMBOURG

Jean-Luc Carneiro,

Adrien Daunois,

Felix Schmitz,

Thibaut Weber

3. SPAIN

Joaquin Grau,

David Rasero,

Miguel Diaz,

Javier Manchón 

3. BELGIUM

Quentin Triqueneaux,

Thomas Bens,

Nicky Kockx,

Corentin Buffe


2012 - Ghent, Belgium

1. FRANCE

Anthony Billet,

Guillaume Magier,

Julien Renault,

Dylan Djoukitch

2. BELGIUM

Corentin Buffe,

Grégory Kausse,

Corentin Nicolay,

Karim d'Heedene

3. SPAIN

Miguel Trujillo,

Jonathan Oliver,  

Miguel Díaz,

José Javier Rodríguez  

3. ITALY

Andrea Tesio,

Matteo Mana,

Simone Bertone


2010 - Montauban, France

1. SPAIN

José Luís Guash,

Manuel Higinio Romero,

José Gómez Guerrero,

José Fernandez

2. FRANCE

Gueven Rocher,

Mendy Rocher,

Baptiste Rousseau,

Amourette Logan

3. ITALY

Diego Rizzi,

Matteo Rei,

Alessandro Basso,

Gian-Luca Brondino 

3. SWEDEN

Nanna Bostrom,

Alexander Norin,

Niklas Carlen,

Daniel Eriksson


2008 - Nieuwegein, Netherlands

1. FRANCE

Dylan Rocher,

Vianney Moureau-Fontan,

Gaëtan Blaszczak,

Florent Coutanson

2. ITALY

Diego Rizzi,

Mattia Chiapello,

Alessio Farina,

Mattia Balestra

3. SPAIN

Francisco Guillen,

Pedro Lison,

Juan Carlos Sogorb Mancheno,

Marc Martinez 

3. NETHERLANDS

Davey Koojiman,

Joey van Doorn,

Kees Koogje,

Tom van der Voort


2006 - Martigny, Switzerland

1. FRANCE

Kévin Malbec,

Dylan Rocher,

Jean Feltain,

Florent Coutanson

2. SPAIN

Oscar Rodrigo,

Oscar Alberola,

José Fernandez,

Fernando José Perez

3. ITALY

Gabriele Allio,

Gianluca Berno,

Florian Cometto,

David Martino 

3. SWITZERLAND

Fabian Ronzel,

Simon Caillat,

Fabien Rotzetter,

Yohan Bourgeois


2004 - Dudelange, Luxembourg

1. FRANCE

Tony Perret,

Angy Savin,

Jérémy Darodes,

Mickaël Jacquet

2. SPAIN

Javier Hildago,

Sergio Muños,

Abel Fernández,

Jose Luís Piñero

3. DENMARK

Eric Geraci,

Marc Geraci,

Anders Erlandsen,

Dennis Steffensen

3. SWEDEN

Victor von Roggers Patron,

Tonny van Houtem,

Alexander Lindquist,

Leo Brod Björk


2002 - La Louvière, Belgium

1. BELGIUM

Patrick van Meerbeck,

Brecht Claes,

Jérémy Pardoen,

Robin Henderycks

2. ITALY

Andrea Dalmasso,

Daniele Ghigliazza,

Simon Salto,

Silvi Squarciafichi

3. FRANCE

Michaël Jacquet,

Maison Durk,

Ludovic Castagne,

Mathieu Charpentier 

3. SWITZERLAND

Jimmy Bondallaz,

David Freddi,

Simon Sorrenti,

Cédric Althaus


2000 - Liège, Belgium

1. BELGIUM

Fabrice Uytterhoeven,

Yannick Collaiocco,

Jérémy Pardoen,

Julien Goblet

2. ITALY

Simon Salto,

Daniele Ghigliazza,

Silvio Squarciafichi,

Fabrizio Ellena

3. FRANCE

Sébastien Boissel,

Romain Scultore,

Richard Mondillon,

Florent Montoya

3. DENMARK

Launy Larsen,

Alexander Vogensen,

Jan Kristensen


1998 - Dijon, France

1. FRANCE

Ludovic Labrue,

Nicolas Tavian,

Cédric Le Foll,

Mickael Rognon,

Eric Royer,

Fabien Sauvage

2. SPAIN

Joaquin Teruel,

José A. Nebot,

Ezequiel Marron,

Antonio Figueras,

Antonio Ruiz,

Agustin Hernandez

3. BELGIUM

Raphaël Delnoy,

Michaël Tollet,

Nicolas David,

Giovani Buttera,

Greet van Houtte,

Franck Geelen,

Gino Claes

3. SWITZERLAND

Guillem Dayer,

Marc Tessari,

Hervé Bapst,

Gary von Bergen,

Michaël Salamiu,

Yannick Thiessoz


Top

Espoirs Triples - Women

2019 - Saint Pierre Lès Elbeuf, France

1. FRANCE

Emma Picard,

Celine Lebosse,

Caroline Bourriaud,

Alison Rodriguez

2. BELGIUM

Jessica Meskens,

Kiany Deschouwer,

Laura Streel,

Lauranna van Loo

3. GERMANY

Luzia Beil,

Eileen Jenal,

Dominique Probst,

Jennifer Schüeler

3. SPAIN

Sara Díaz Reyes,

Laura llul Homar,

Melanie Hernández Pérez,

Tamara Sánchez Navarro


2018 - El Ejido, Spain

1. FRANCE

Caroline Bourriad,

Celine Lebosse,

Emma Picard,

Alison Rodriguez

2. BELGIUM

Jessica Meskens,

Allisson Vandaele,

Laura Streel,

Kiany Deschouwer

3. SPAIN

Sara Díaz Reyes,

Laura llul Homar,

Melanie Hernández Pérez,

Miriam Domene Roldán

3. SWEDEN

Linnea von Eggers Patron,

Camilla Lund,

Malin Kallbro,

Linn Callderyd


2017 - Saint Pierre Lès Elbeuf, France

1. GERMANY

Lucia Beil,

Kerstin Lisner,

Julia Reimers,

Eileen Jenal

2. BELGIUM

Santana Strooband,

Alysson Smal,

Kiany Deschouwer,

Jessica Mesken

3. FRANCE

Aurelie Borie,

Alison Rodriguez,

Lea Escoda,

Caroline Bourriaud 

3. ITALY

Sara Dedominico,

Martina Simonotto,

Emilia Dossetto,

Laura Cardo


2016 - Torrelavega, Spain

1. FRANCE

Caroline Bourriaud,

Alyson Rodríguez,

Audrey Bandiera,

Cindy Peyrot

2. SPAIN

Marta Fernádez,

Judit Renau,

Sara Díaz,

Montserrat Jimenez

3. ENGLAND

Samantha Thatcher,

Kaylee Thatcher,

Emma Longstaff,

Christina Norris 

3. ITALY

Sara Dedominici,

Jessica Rattenni,

Martina Simonotto,

Laura Cardo


2015 - Nieuwegein, Netherlands

1. FRANCE

Anaïs Lapoutge,

Audrey Bandiera,

Cindy Peyrot,

Alison Rodriguez

2. ITALY

Laura Cardo,

Martina Simonotto,

Jessica Rattenni,

Sara Dedominici

3. BELGIUM

Alysson Smal,  

Allisson Vandaele,

Clotilde Max,

Madison Schollaert 

3. SWEDEN

Sweden: Noon Geffenblad,

Jessica Karlsson,

Cajsa Qvarnström,

Malin Sares


2013 - Düsseldorf, Germany

1. FRANCE

Audrey Bandiera,

Anna Maillard,

Morgane Bacon,

Anaïs Lapoutge

2. SPAIN

Marta Fernández,

Diana Castro,

Cynthia Arrabal,

Melani Homar

3. ITALY

Laura Cardo,  

Sara Domici,

Giulia Levaggi,

Jessica Rattenni  

3. SWITZERLAND

Elena Baumgartner,

Nicola Bégue,

Emilie Métairon,

Mélanie Schüpbach


2011 - Roskilde, Denmark

1. GERMANY

Natasha Denzinger,

Muriel hess,

Lea Mitschker,

Julia Würthe

2. FRANCE

Céline Baron,

Nadège Baussian,

Maryline Cegarra,

Anna Maillard

3. SPAIN

Jennifer López,  

Cynthia Arrabal,

Carolina Jiménez,

Ana Fernández 

3. BELGIUM

Inje Grotjans,

Camille Max,

Stéphanie Moiny,

Jordane Parker


2009 - Düsseldorf, Germany

1. GERMANY

Muriel Hess,

Anna Lazardis,

Julia Würthle,

Judith Berganski

2. FRANCE

Anna Maillard,

Ludivine d'Isidoro,

Nadège Baussian,

Kelly Fuchès

3. SPAIN

Jennifer López,  

Sandra García,

Eva Lisbona,

Carmen Escagedo 

3. SWEDEN

Lisa Claesson,

Jannica Nilsson,

Jessica Johansson,

Matilda Boström


2008 - Saint Jean d'Angély, France

1. FRANCE

Emilie Fernandez,

Nadège Baussian,

Ludivine d'Isidoro,

Nelly Peyre,

2. GERMANY

Muriel Hess,

Anna Lazardis,

Julia Würthle,

Judith Berganski

3. BELGIUM

Jérémy Pardoen,  

Didier van Zeebroek,

Kévin Mievis,

Michael Bonvoisin

3. DENMARK

Michelle Mikkelsen,

Mette Ellekær Hansen,

Louise Bune Sørensen,

Simone Gromada


Top

Espoirs Triples - Men

2019 - Saint Pierre Lès Elbeuf, France

1. FINLAND

Teo Ekström,

Niklas Palmqvist,

Antti Pasanen,

Elmo Yli-Vainio

2. GERMANY

Leon Gotha,

Paul Möslein,

Marco Kowalski,

Pascal Muller

3. SWEDEN

Ivar Liljegren,

Rasmus Wirström,

Robert Ulfsson,

William Sifverberg

3. MONACO

Gaëtan Ardourel,

Christophe Mancini,

Jose Riviere,

Nicolas Riviere Jr


2018 - El Ejido, Spain

1. FRANCE

Tyson Molinas,

David Doerr,

Fernand Dubois,

Lucas Desport

2. SPAIN

Eric Gámez Cortes,

Jose Antonio López Cabrera,

Jose Alfredo Heredia Mula,

Jose Alberto Andreu Quiñones

3. BELGIUM

Mattieu Berode,

Quentin Triquenaux,

Charly Ghyssels,

Nicky Kockx

3. MONACO

Jose Riviere,

Nicolas Riviere Jnr,

Jean-Philippe Dionisi,

Gaëtan Ardourel


2017 - Saint Pierre Lès Elbeuf, France

1. FRANCE

David Doerr,

Kenzo Dubois,

Valentin Boris,

Tyson Molinas

2. GERMANY

Marco Kowalski,

Moritz Leibelt,

Pascal Muller,

Vincent Probst

3. BELGIUM

Dieter Verplancke,

Bryan Boutte,

Quentin Triqueneaux,

Matthieu Berode

3. ITALY

Nocola Rei,

Patrick Canavese,

Marco Busson,

Saverio Amormino


2016 - Torrelavega, Spain

1. FRANCE

Mickael Bonetto,

Thibault Vailland,

David Doerr,

Guillaume Magier

2. ITALY

Saverio Amormino,

Luca Palmero,

Andrea Tesio,

Diego Rizzi

3. SWITZERLAND

Alexandre Utz,

Anthony Hubert,

Maiky Molinas,

Julien Pittet

3. GERMANY

Tehina Anina,

Robin Stentenbach,

Christian Faimann,

Vincent Prob0st


2015 - Nieuwegein, Netherlands

1. ITALY

Andrea Tesio,

Diego Rizzi,

Alessandro Basso,

Luca Palermo

2. SPAIN

Jose Luis Guasch,

Manuel Moreno,

Miguel Trujillo,

Sergi Rodríguez

3. GERMANY

Manuel Strokosch,  

Marco Lonken,

Moritz Rosik,

Robin Stentenbach

3. NETHERLANDS

Tom van der Voort,

Joey van Doorn,

Rick van Lier,

Charles Gelijn


2013 - Düsseldorf, Germany

1. FRANCE

Logan Amourette,

Florent Coutanson,

Williams Dauphant,

Dylan Rocher

2. ITALY

Alessandro Basso,

Mattia Chiapello,

Gianluca Rattenni,

Diego Rizzi

3. BELGIUM

Logan Baton,  

Dylan Alexandre,

Jonas Buyck,

Dieter Verplancke

3. DENMARK

Morten Junge,

Daniel Presutti,

Mathias Beyer,

Lasse Dithmar


2011 - Roskilde, Denmark

1. FRANCE

Florent Coutanson,

Jean Feltain,

Kévin Malbec,

Dylan Rocher

2. MONACO

Yohan Borde,

Vincent Fernandez,

Joseph Jimenez,

Pierre Lucchesi

3. ITALY

Alessandro Basso,  

Mattia Chiapello,

Alex Marro,

Gianluca Rattenni

3. GERMANY

Mika Everding,

Till-Vincent Götzke,

Frank Maurer,

Nicolas Zimmer


2009 - Düsseldorf, Germany

1. FRANCE

Jérémy Darodes,

Dylan Rocher,

Mickaël Jacquet,

Jean Feltain

2. SPAIN

Oscar Alberola,

Lorenzo Méndez,

José Luis Piñero,

Abel Fernández

3. ITALY

Alessandro Parola,

Matteo Berno,

Fabrizio Bottero,  

Mattia Chiapello

3. GERMANY

Micha Abdul,

Zeki Engin,

Jannik Schaake,

Florian Korsch


2008 - Saint Jean d'Angély, France

1. FRANCE

Jérémy Darodes,

Mathieu Charpentier,

Mickaël Jacquet,

Jean Feltain

2. SPAIN

Oscar Alberola Marquez,

Javier Hidalgo,

Jesús Pérez Martin,

Abel Fernández Tortosa

3. BELGIUM

Julien Chardon,  

Kévin Mievis,

Didier van Zeebroek

3. NETHERLANDS

Bran Bookelaer,

Lars Dolmans,

Dirk Jan van Mourik


Top

Triples - Women

2018 - Palavas Les Flots, France

1. FRANCE

Angélique Colombet,

Anna Maillard,

Charlotte Darodes,

Daisy Frigra

2. ITALY

Jessica Rattenni,

Vanessa Romeo,

Serena Sacco,

Valentina Petulicchio

3. SWITZERLAND

Corinne Althaus,

Nathalie Poget,

Sylviane Metairon,

Ludivine Maitre Wicky

3. GERMANY

Luzia Beil,

Verena Gabe,

Eileen Jenal,

Anna Lazaridis


2016 - Bratislava, Slovakia

1. FRANCE

Angélique Papon,

Anna Maillard,

Ludivine d'Isodoro,

Cindy Peyrot

2. SPAIN

Yolanda Matarranz,

Aurelia Blazquez,

Inés Rosario,

Melani Homar

3. ITALY

Serena Sacco,

Jessica Rattenni,

Valentina Petulicchio,

Laura Cardo

3. AUSTRIA

Jennifer Obasuyi,

Maria Schimak,

Yvonne Schüpbach,

Isabella Schimak


2014 - Mersin, Turkey

1. SPAIN

Yolanda Matarranz,

Aurelia Blazquez,

Rosario Inés,

Melani Homar

2. DENMARK

Camilla Svensson,

Maria Saxild-Laursen,

Mia Carlsson,

Line Hjorth

3. GERMANY

Indra Waldbuser,  

Carolin Birkmeyer,

Laura Schneider,

Muriel Hess

3. BELGIUM

Camille Max,

Sharon Handschoenwerker,

Stephanie Moiny,

Allisson Vandaele


2012 - Ghent, Belgium

1. FRANCE

Angélique Papon,

Anna Maillard,

Nelly Peyré,

Marie-Angèle Germain

2. SPAIN

Yolanda Matarranz,

Veronica Martinez,

Silvia Garces,

Maria José Perez

3. DENMARK

Mia Carlsson,  

Tanja Gromada,

Maria Saxild,

Camilla Svensson

3. SWEDEN

Jessica Johansson,

Jenny Hamberg,

Anna Theander,

Rebecka Bergstrom


2010 - Ljublijana, Slovenia

1. FRANCE

Angélique Papon,

Anna Maillard,

Ludivine d'Isidoro,

Marie Christine Virebayre

2. DENMARK

Camilla Svensson,

Maria Sonasson,

Mia Carlsson,

Tina Bach-Poulsen

3. SPAIN

Aurelia Blazquez,

Silvia Garces,

Veronica Martinez,

Yolanda Matarranz 

3. GERMANY

Susanne Fleckenstein,

Carolin Birkmeyer,

Muriel Hess,

Indra Waldbüsser


2007 - Ankara, Turkey

1. SWEDEN

Lotta Larsson,

Jessica Johansson,

Lotta Bromer,

Sara Lindelof

2. CZECH REPUBLIC

Alis Hancova,

Lucie Klusova,

Hana Srubarova,

Romana Vokrouhlikova

3. NETHERLANDS

Katy Bosch,

Karin Zantingh,

Karin Rudolfs,

Marina Blom 

3. ITALY

Jaqueline Grosso,

Irma Giraudo,

Barbara Beccaria,

Serena Sacco


2005 - Odense, Denmark

1. FRANCE

Evelyne Lozano,

Angélique Papon,

Cynthia Quennehen,

Marie-Christine Virebayre

2. SPAIN

María-José Pérez,

Jerónima Ballesta,

Verónica Martínez,

Yolanda Matarranz

3. BELGIUM

Nancy Barzin,  

Paulette Doore,

Linda Goblet,

Oscarine Stevens 

3. SWEDEN

Linda Bengtsson,

Matilda Boström,

Lotta Larsson,

Ingrid Wahlbin


2003 - Rastatt, Germany

1. SPAIN

María-José Pérez,

Jerónima Ballesta,

María-José Díaz,

Yolanda Matarranz

2. FRANCE

Angélique Papon,

Cynthia Quennehen,

Chantal Salaris,

Florence Schopp

3. GERMANY

Gudrun Deterding,  

Lara Eble,

Daniela Thelen,

Susi Fleckenstein  

3. BELGIUM

Aulette Doore,

Oscarine Stevens,

Linda Goblet,

Cindy Bergiers


2001 - Strasbourg, France

1. FRANCE

Angélique Papon,

Florence Schopp,

Cynthia Quennehen,

Ranya Kouadry

2. SPAIN

Jerónima Ballesta,

Inés Rosario,

Catalina Mayol,

Yolanda Matarranz

3. GREAT BRITAIN

Vanessa Webb,  

Leesa Rhodes,

Kathryn Lewis,

Diz Murray

3. ITALY

Jaqueline Grosso,

Irma Giraudo,

Barbara Beccaria,

Serena Sacco


Top

Triples - Men

2019 - Albena, Bulgaria

1. ITALY

Diego Rizzi,

Alession Cocciolo,

Florian Cometto,

Andrea Chiapello

2. BELGIUM

Charles Weibel,

Joël Marchandise,

Geoffrey Haulotte,

Christopher Jermus

3. SPAIN

Jorge Martinez Pladesala,

Alejandro Cardeñas Villaverde,

Javier Cardeñas Villaverde,

Jesús Pérez Martin

3. SLOVENIA

Gregor Sever,

Matevž Dovžan,

Žan Rode,

Valter Gregor Oprešnik


2017 - Saint Pierre Lès Elbeuf, France

1. FRANCE

Henri Lacroix,

Dylan Rocher,

Philippe Quintais,

Philippe Suchaud

2. ITALY

Fabio Dutto,

Diego Rizzi,

Alessio Cocciolo,

Donato Geoffredo

3. NETHERLANDS

Noel Kempeneers,

Kees Koogje,

Mark Wilderboer,

Essa Agzoul

3. MONACO

Jean-Dominique,

Franck Millo,

Eric Motte,

Denis Olmos


2015 - Albena, Bulgaria

1. FRANCE

Damien Hureau,

Henri Lacroix,

Michel Loy,

Dylan Rocher

2. SWITZERLAND

Joseph Molinas,

Maiki Molinas,

Patrick Emile,

Fornerod Olivier

3. SPAIN

Antonio Barbera, 

Javier Caballero,

Alejandro Cardeñas,

Victor Garcia

3. MONACO

Eric Motté,

Franck Millo,

Jean-Dominique Fieschi,

Guillaume Campillo


2013 - Rome, Italy

1. FRANCE

Kévin Malbec,

Dylan Rocher,

Zvonco Radnic,

Jean Feltain

2. MONACO

Rémy Galleau,

Nicolas Rivière,

Franck Millo,

Eric Motté

3. ITALY

Alessio Cocciolo,

Gianni Laigueglia,

Fabio Dutto,

Diego Rizzi

3. SPAIN

Miguel Darder,

José Luis Guasch,

Fransisco Javier Berzal

Francisco Javier Flores


2011 - Göteborg, Sweden

1. FRANCE

Michel Loy,

Kévin Malbec,

Jean-Michel Puccinelli,

Dylan Rocher

2. MONACO

Eric Motté,

Franck Millo,

Nicolas Rivière,

Philippe Perez

3. ITALY

Fabrizio Bottero,  

Fabio Dutto,

Walter Torre,

Luca Zocco

3. SPAIN

Ignacio Egea,

Francisco Javier Flores,

Roberto C. López,

Juan A. Jiménez


2009 - Nice, France

1. FRANCE

Henri Lacroix,

Bruno le Boursicaud,

Philippe Suchaud,

Thierry Grandet

2. SPAIN

Francisco Palazon,

Manuel Romero,

Victor Garcia,

Antonio Lopez

3. FRANCE

Christophe Sarrio,   

Philippe Quintais,

Stéphane Robineau,

Michel Loy 

3. DENMARK

Morten Saxild Hansen,

Emil Petersen,

Eric Geraci,

Søren Bentzen


Top

Veterans

2019 - Albena, Bulgaria

1. FRANCE

Christian Fazzino,

Jean-Marc Foyot,

Christian Lagarde,

Fernand Riviere

2. SWEDEN

Leif Bäckström,

Peter Bengtsson,

Kader Chamil,

Simon Chamil

3. NETHERLANDS

Rajen Koebeer,

Bert van Dijk,

Junior de Jong,

Henry Calvetti

3. POLAND

Ryszard Kowalski,

Jerzy Siara,

Andrzej Śliź,

Leszek Złotowski


2017 - Karlslunde, Denmark

1. NETHERLANDS

Bert van Dijk,

Henri Calveteti,

Rajen Koebeer,

Martin Bakker

2. SPAIN

Palazón Caballero,

Ramírez López,

Echaves Santamaría,

Garcia López

3. MONACO

Daniel Merello,

Roger Roux,

Culbert Cimelli,

Jean-Luc Fuentes

3. SWEDEN

Peter Bengtsson,

Jona Näs,

Åke Löwbeer,

Leif Bäckström


2016 - Monaco

1. NETHERLANDS

Bert van Dijk,

Henri Calveteti,

Rajen Koebeer,

Martin Bakker

2. LUXEMBOURG

Gaby Vallese,

Romain Rossi,

Guy Greven

3. RUSSIA

Andrey Davydov,

Vladimir Zakharov,

Aleksandr Komarov,

Victor Sudnik 

3. SWEDEN

Hannu Kolehmainen,

MJanne Johansson,

Thomas Calldreyd,

Dennis Duvenfelt


2014 - ~Lulea, Sweden

1. MONACO

René Pintus,

Gilbert Cimelli,

Paul Olivier,

Daniel Merello

2. DENMARK

Doris Busk,

Lars Schæfer,

Flemming Schmidt,

Torben Vous

3. GERMANY

Hellmut Platz,

Albin Raux,

Karl-Heinz Wied,

Peter Weise 

3. NETHERLANDS

Bert van Dijk,

Martin Bakker,

Gerard Zijlstra,

Rajen Koebeer


2012 - Hvidovre, Denmark

1. SPAIN

Luis de los Reyes,

Antonio López,

Vicente Cabrera

2. GERMANY

Klaus Eschbach,

Rolando Jecle,

Detlev Krieger,

Michel Lauer

3. FINLAND

Antero Lehti,  

Mikkp Lehto,

Henri Palmqvist,

Pauli Piiparinen  

3. MONACO

Daniel Merello,

Paul Olivier,

René Pintus,

Yves Governatori


Top

Precision Shooting - Juniors

2018 - El Ejido, Spain

1. FRANCE

Joe Casale

2. SPAIN

Jesús Antonio Escacho Alarcón

3. MONACO

Louis Marsille

3. BELGIUM

Tristan Alexandre


2016 - Monaco

1. FRANCE

Joseph Molinas

2. SPAIN

Cristian Carrillo

3. MONACO

José Rivière

3. BELGIUM

Tristan Alexandre


2014 - Bassens, France

1. FRANCE

Joseph Molinas

2. ITALY

Saverio Amormino

3. SWITZERLAND

Alexandre Utz

3. SWEDEN

William Silfverberg


2012 - Ghent, Belgium

1. POLAND

Pawel Pieprzyck

2. NETHERLANDS

Rick van Lier

3. SWITZERLAND

Gaëtan Amman

3. FRANCE

Guillaume Magier


2010 - Montauban, France

1. SWEDEN

Alexander Norin

2. NETHERLANDS

Tom van der Voort

3. ITALY

Diego Rizzi

3. MONACO

Pierre Luchesi


2008 - Nieuwegein, Netherlands

1. SPAIN

Juan Carlos Sogorb

2. ITALY

Mattia Chiapello

3. SWEDEN

Alexander Norin

3. FRANCE

Dylan Rocher


2006 - Martigny, Switzerland

1. FRANCE

Dylan Rocher

2. BELGIUM

Michael Bonvoisin

3. DENMARK

Dennis Steffensen

3. ISRAEL

Adar Redlinger


2004 - Dudelange, Luxembourg

1. FRANCE

Jérémy Darodes

2. SWITZERLAND

Justin Metrailler

3. SPAIN

Abel Fernandez

3. DENMARK

Eric Geraci


2002 - La Louvière, Belgium

1. MONACO

Benjamin Debos

2. ITALY

Simon Salto

3. GERMANY

Patrick Beton

3. SWITZERLAND

Jimmy Bondallaz


Top

Precision Shooting - Espoirs Women

2019 - Saint Pierre Lès Elbeuf, France

1. GERMANY

Eileen Jenal

2. FRANCE

Emma Picard

3. BELGIUM

Laura Streel

3. SPAIN

Sara Díaz Reyes


2018 - El Ejido, Spain

1. FRANCE

Emma Picard

2. SPAIN

Sara Díaz Reyes

3. SWEDEN

Linn Callderyd

3. ENGLAND

Kaylee Thatcher


2017 - Saint Pierre Lès Elbeuf, France

1. ENGLAND

Samantha Thatcher

2. GERMANY

Eileen Jenal

3. BELGIUM

Jessica Meskens

3. NETHERLANDS

Ellen Walrave


2016 - Torrelavega, Spain

1. FRANCE

Cindy Peyrot

2. NETHERLANDS

Ellen Walrave

3. TURKEY

Ozlem Korkmaz

3. SPAIN

Sara Díaz


Top

Precision Shooting - Espoirs Men

2019 - Saint Pierre Lès Elbeuf, France

1. SPAIN

Jesús Antonio Eschacho Alarcōn

2. MONACO

Jose Riviere

3. ENGLAND

Jason White

3. GERMANY

Pascal Mueller


2018 - El Ejido, Spain

1. FRANCE

Tyson Molinas

2. GERMANY

Pascal Müller

3. BELGIUM

Mattieu Berode

3. FINLAND

Antti Pasanen


2017 - Saint Pierre Lès Elbeuf, France

1. ITALY

Saverio Amormino

2. ISRAEL

Dan Shiran

3. FRANCE

Tyson Molinas

3. MONACO

Jean-Philippe Dionisi


2016 - Torrelavega, Spain

1. SPAIN

Manuel H. Romero

2. ITALY

Diego Rizzi

3. BELGIUM

Logan Batón

3. LUXEMBOURG

Adrien Daunois


Top

Precision Shooting - Women

2018 - Palavas Les Flots, France

1. FRANCE

Charlotte Darodes

2. ISRAEL

Sivan Siri

3. SLOVENIA

Kaja Jamnil

3. SWITZERLAND

Ludivine Maître Wicki


2016 - Bratislava, Slovakia

1. SPAIN

Yolanda Matarranz

2. SWEDEN

Jessica Johansson

3. FRANCE

Cindy Peyrot

3. ENGLAND

Sarah Huntley


2014 - Mersin, Turkey

1. SPAIN

Yolanda Matarranz

2. FRANCE

Audrey Bandiera

3. BELGIUM

Camile Max

3. NORWAY

Ranu Homniam


2012 - Ghent, Belgium

1. FRANCE

Angélique Papon

2. SPAIN

Yolanda Matarranz

3. DENMARK

Maria Carlson

3. GERMANY

Indra Waldbüßer


2010 - Ljublijana, Slovenia

1. FRANCE

Angélique Papon

2. ISRAEL

Sivan Siri

3. Czech Republic

Lucie Venclova

3. SPAIN

Yolanda Matarranz


2007 - Ankara, Turkey

1. NETHERLANDS

Karin Rudolfs

2. SPAIN

Inés Rosario

3. FRANCE

Angélique Papon

3. GERMANY

Anna Lazaridid


2005 - Odense, Denmark

1. FRANCE

Angélique Papon

2. SWITZERLAND

Ludivine Maître

3. FINLAND

Tarja Roslöf

3. NETHERLANDS

Karin Rudolfs


2003 - Rastatt, Germany

1. FRANCE

Cynthia Quennehen

2. NETHERLANDS

Karin Zantingh

3. BELGIUM

Carine Stevens

3. SWITZERLAND

ALudivine Maître


Top

Precision Shooting - Men

2019 - Albena, Bulgaria

1. ITALY

Diego Rizzi

2. SPAIN

Jesús Pérez Martín

3. BELGIUM

Joël Marchandise

3. PORTUGAL

Hugo Dores


2017 - Saint Pierre Lès Elbeuf, France

1. FRANCE

Dylan Rocher

2. TURKEY

Selim Dedemoglu

3. ITALY

Diego Rizzi

3. SPAINS

Manuel H. Romeo Martinez


2015 - Albena, Bulgaria

1. ITALY

Diego Rizzi

2. BELGIUM

Logan Baton

3. FRANCE

Dylan Rocher

3. SLOVAKIA

Juraj Vale


2013 - Rome, Italy

1. FRANCE

Dylan Rocher

2. ITALY

Diego Rizzi

3. ESTONIA

Veiko Proos

3. BELGIUM

Charles Weibel


2011 - Götenborg, Sweden

1. FRANCE

Dylan Rocher

2. DENMARK

Emil Petersen

3. ESTONIA

LVeiko Proos

3. NETHERLANDS

Wietse van Keulen


2009 - Nice, France

1. BELGIUM

Charles Weibel

2. FRANCE

Philippe Quintais

3. SWEDEN

Richard Nilsson

3. SWITZERLAND

Didier Senezergues

Top